Безпристрастен поглед към Мекотели

Безпристрастен поглед към Мекотели

Безпристрастен поглед към Мекотели

Blog Article



Ако вашето малко дете внезапно е развило обрив с безболезнени, малки, кръгли подутини с малки остатъци в средата, виновникът може да е вирусът на молуската шарка.

Б отрова на главоногите Открити са токсични протеини и токсини от природа, която не е. Един от първите протеини, изолирани от задните слюнчени жлези на калмарите, е цефалотоксин. Той е разпределен от отровата на някои видове октоподи.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Нервните системи на безрбетниците воопшто (и особено мекотелите) се многу различни од оние на 'рбетниците како рибите, птиците и цицачите. Некои мекотели, како лушпите од забите и двовалвите, поседуваат кластери на неврони (наречени ганглиони) наместо вистински мозок, додека мозокот на понапредните мекотели како цефалоподи и гастроподи е обвиткан околу нивните хранопроводници наместо изолирани во тврди черепи.

Под епителот се наоѓа сврзно и мускулно ткиво, а телесната празнина е мешавина од примарна празнина и целом.

Поради факта че мекотелите мекотели са една от най-многобройните и широко разпространени групи безгръбначни организми, населяваща различни среди, мекотелите успяват да вземат различни роли в екосистемите.

Под епителот се наоѓа сврзно и мускулно ткиво, а телесната празнина е мешавина од примарна празнина и целом.

Бивните черупки , известни също като скафоподи, имат дълги, цилиндрични черупки с пипала, простиращи се от единия край, които тези мекотели използват, за да привличат плячка от заобикалящата вода.

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Железният охлюв crysomallon squamiferum е люспест мекотели на корема

Мидите и стридите се отглеждат отдавна в морски ферми и днес те идват главно от аквакултури в Атлантическия океан.

От задните слюнчени жлези на малките австралийски октоподи са изолирани токсин от недържавна природа - макулотоксин. Въвеждането на макулотоксин в животните причинява тяхната бърза смърт. Може да се счита за един от компонентите на Яда Осминов.

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

Яйцата се излюпват в ларва на велигер - малки, свободно плуващи ларви - и метаморфозират в различни етапи, в зависимост от вида.

Report this page